تحصیل در اسلواکی

هدف ما از طراحی این مقاله پاسخ به این سوال است که تحصیل در کشور اسلواکی که امروزه متقاظیان زیادی نیز دارد چه مزایایی می تواند داشته باشد.

ابتدا باید توجه داشت که هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی بسیار بالاست و هر فردی نمی تواند از عهده آن بر آید,ولی کشور اسلواکی از معدود کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن به زبان انگلیسی سالانه 2 تا 5هزار یورو تخمین زده می شود که بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است و تحصیل به زبان اسلواکیایی کاملا رایگان است که البته شما باید قبل از ورود به دانشگاه در دروه زبان اسلواکیایی شرکت کنید,که البته آن دوره رایگان نمی باشد و شما باید هزینه آن  سالیانه بین 6 تا 7 هزار یورو می باشد .

برای اخذ پذیرش تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید مقطع متوسطه یعنی 12 سال کامل را پشت سر گذاشته باشید.متقاضیان پذیرش باید مستقیما به دانشگاه مربوطه در خواست پذیرش اریه کنند و همچنین می توانند همزمان به چند دانشگاه مختلف در خواست اریه کنند.آخرین مهلت ارسال در خواست معمولا تا آخر ماه فوریه و مارچ است و تاریخ آزمون ورودی نیز توسط دانشگاه تعیین می گردد.

کشور اسلواکی دانشگاه های قدرتمندی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی دارد که سالانه متقاضیان زیادی خواهان تحصیل در آن رشته هستند.مهم ترین دانشگاه اسلواکی کمینوس نام دارد که در پایتخت اسلواکی براتیسلا واقع شده است.همچنین شما قادر خواهید بودکه با ورود به دانشگاه های اسلواکی در خواست انتقالی به سایر دانشگاه های اروپایی را بدهید و با توجه به اینکه دانشگاهای اسلواکی  نیازی به قبولی در کنکور و گواهی اشتغال به تحصیل ندارد می توان یکی از بهترین راه های ورود به دانشگاه های اتحادیه اروپا باشد.

ترم های تحصیل در اسلواکی بدین گونه است که ترم زمستان در ماه اکتبر و ترم بهار در ماه ژانویه و ترم تابستان در جون آغار می شود.

در طول دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد شما 10 ساعت اجازه کار دانشجویی در هفته دارید. در دوره دکتری شما 30 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارید .پیدا کردن کار برای کسی که زبان اسلواکیایی را بلد نباشد کمی دشوار است.باید در نظر داشت که برای ورود به دانشگاه های اسلواکی شرط سنی وجود دارد و شما باید حداکثر 25 سال سن داشته باشید ولی برای دکتری شرط سنی وجود ندارد.

یکی دیگر از مزیت های کشور اسلواکی ,عضو بودن این کشور در حوضه شنگن است به این منظور که فرد می تواند بدون هیچ مانعی در کشور های حوضه شنگن تردد و اقامت داشته باشد.زبان تحصیل در دانشگاه های اسلواکی به زبان بومی آن کشور یعنی اسلواکیایی است ولی در بعضی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شود.متقاضی برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس را نیز داشته باشد و حداقل نمره آن برای مقطع کارشناسی باید 5.5 و برای مقطع کارشناسی ارشد باید 6.5 باشد.افراد خارجی برای اقامت بیشتر از 90 روز در نیمسال باید اجازه اقامت بگیرند.بهتر است ویزای دانشجویتان را 3 ماه جلوتر به سفارت اسلواکی اریه کنید چون دریافت ویزا معمولا 15 روز طول می کشد ,ولی در موارد خاص ممکن است تا 60 روز نیز طول بکشد.

اسلواکی کشوری است بسیار زیبا با منظره های طبیعی و امکان تاریخی و هنری و تفرجگاه های تفریحی که سالانه گرشگران زیادی را جذب خود می کند. و این امر می تواند مزیت بر علت تحصیل در این کشور باشد.

در انتها سعی شد دورنمایی از تحصیل در کشور اسلواکی برای شما ترسیم شود و همانطور که ملاحظه کردید با توجه به مزیت هایی که گفته شد میتوانید در اسلواکی تحصیل کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *