تحصیل در نروژ

norway تحصیل

آشنایی با کشور نروژ

پادشاهی نروژ کشوری است پیشرفته و زیبا و ثروتمند که در شمال اروپا در شبه جزیره اسکاندیناوی قرار دارد . پایتخت این کشور اسلو نام دارد و جمعیت این کشور به 5 میلیون نفر تخمین زده می شود و واحد پول این کشور کرون نروژ است . کشور نروژ در غرب شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده و در جنوب آن دریای شمال و در سمت غرب آن دریای نروژقرار دارد . هزینه ی زندگی در نروژ بالاست ولی دستمزد افراد با هزینه ها هماهنگی دارد . مردم این کشور به زبان نروژی که یک زبان هندواروپایی و از شاخه های زبان ژرمنی می باشد صحبت می کنند اما این زبان به دو شاخه دیگر تقسیم می شود که باعث پیچیدگی آن می شود . اول زبان بوکمال (کتابی) که نزدیک به زبان دانمارکی است و دوم نینورسک (نروژی جدید) که نزدیک به لهجه شمال سوئد است . طبق آمارحدود 84 درصد مردم نروژ مسیحی هستند که 80 درصد آنها مربوط به پیروان آیین لوتری می باشند . و همچنین کشور نروژکشوری است که 97 درصد مردم آن به اینترنت دسترسی دارند و بعد از کشور های دانمارک و سوئیس و ایسلند چهارمین کشور خوشحال جهان محسوب می شود.

تحصیل در نروژ

نروژ یکی از مقاصد جذاب برای ادامه تحصیل می باشد که امروزه هموطنان زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند شما در دانشگاه های نروژ از جو غیر رسمی و راحت دانشگاه ها برخوردار خواهید شد که به راحتی با اساتید خود در تماس هستید . اکثر موسسات به کامپیتر مجهزاند و دارای اینترنت رایگان می باشند و شما در دانشگاه از خدماتی همچون خدمات بهداشتی  و فعالیت های ورزشی را دریافت خواهید نمود . با توجه به استقبال زیاد برای تحصیل رایگان در اروپا مدتی قبل تصمیم به برچیدن این نظام گرفته شد و سیاست اخذ شهریه جایگزین آن شد که اکثر کشورهای اروپایی این سیاست را دنبال کردند که به غیر از اعضای شنگن و سوئیس تحصیل با هزینه باشد . ولی در حال حاضر در کشورهای نروژ وآلمان امکان تحصیل رایگان وجود دارد و در اتریش هم هزینه تحصیل بسیار پایین است . با توجه به وضعیت خوب اقتصادی نروژ امکان یافتن کار بسیار بالاست و پس از فارغ التحصیلی شما شانس زیادی برای اخذ اقامت نسبت به سایر کشورهای حوزه شنگن دارید . تحصیل در مقطع لیسانس بدین گونه است که فرد بعد از ورود به نروژچون تدریس به زبان نروژی است فرد به یادگیری زبان نروژی می پردازد و پس از یکسال آموزش زبان نروژی می تواند در رشته دانشگاهی خود تحصیل کند . یکی از شرایط از شرایط اخذ پذیرش و ویزا اینست که که فرد علاوه بر قبولی در دانشگاه های دولتی یا آزاد به میزان حدداقل سی واحد درس پاس نموده باشد و فرد فقط می تواند در رشته ی خود ویا رشته های مرتبط خود پذیرش بگیرد ولی در رشته های مربوط به علوم پزشکی نمی توان پذیرش اخذ نمود. با اینکه تدریس در مقطع لیسانس به زبان نروژی است اما در بعضی رشته امکان تحصیل به زان انگلیسی نیز وجود دارد . شما در این مقطع اجازه 10 ساعت کار دانشجویی دارید و البته زمانی شانش شما برای پیدا کردن کار بالا می رود که علاوه بر زبان انگلیسی زبان نروژی را نیز بلد باشید. شما برای تحصیل به زبان انگلیسی باید حداقل نمره 6 را از آیلتس داشته باشید یا تافل500. و اما دوره فوق لیسانس در این دوره تحصیل غالبا به زبان انگلیسی صورت می پذیرد ولی شما باید حداقل یکسال دوره زبان نروژی را بگذرانید و نمره آیلتس شما 605 باشد . رشته تحصیلی شما در مقطع فوق لیسانس باید مرتبط با رشته دوره لیسانس شما باشد و یا حداقل 60 واحد از دوره لیسانس با رشته فوق لیسانس مرتبط باشد . در مقطع فوف لیسانس شما اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارید. این دوره 2 سال طول می کشد و کاملا رایگان می باشد . تحصیل در مقطع دکتری نیز کاملا رایگان است و از آنجا که تحصیل در این مقطع نوعی شغل محسوب می شود به فرد حقوق داده میشود و این یکی از مزایای عالی این دوره است . این دوره حدودا 4 تا 5 سال طول می کشد و فرد بعد از اتمام دوره می تواند تقاضای اقامت دائم بدهد.

ویزا در نروژ

افرادی که قصد کار یا اقامت بیش از 90 روز در نروژ را دارند به اجازه ی اقامت نیاز دارند . که مدل های مختلفی دارد مانند اقامت تحصیلی و بازرگانی و کار و ازدواج . برای تحصیل که اقامت شما کمتر از 3 ماه باشد نیازی به اجازه اقامت ندارید . مدارک شما برای اقامت دائم باید توسط خود شما به سفارت نروژ ارائه شود و شما برای ورود به نروژ نیاز به ویزای شنگن از نوع مالتیپل دی دارید که اجازه ورود نامحدود به نروژ است و معمولا سفارت نروژ به سادگی و با کمترین دردسر به شما ویزا اعطا می کند.

در پایان مقاله ای که ارائه شد خلاصه ای از وضعیت کشور نروژ برای تحصیل را بیان کردیم . باید توجه داشت که این کشور از نظر رفاه اجتماعی در 5 سال گذشته رتبه اول را کسب کرده و از نظر آموزش جزو ده کشور برتر دنیاست و یکی از مزایای عالی آن امکان تحصیل به صورت رایگان می باشد البته در کنار آن هم به مخارج بالای زندگی در نروژ توجه داشت .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *