تحصیل در فرانسه

آشنایی با کشور فرانسه

فرانسه کشوری است که همگان آن را به عنوان مهد هنرو فرهنگ می شناسند . این کشور چهارمین کشور صنعتی جهان است و در میان اولین کشورهای صادر کننده جهان محسوب می شود .زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی است ولی اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند. آب و های این کشور معتدل و چهار فصل می باشد و دین اکثریت مردم کاتولیک می باشد وهمچنین واحد پول این کشور نیز یورو می باشد. این کشور همه ساله 23 درصد از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و بادقت کیفیت آموزش های ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد . نظام آموزشی فرانسه یکی از کارآمد ترین نظام های آموزشی دنیا محسوب می شود . دولت بخشی از هزینه تحصیل را پرداخت می کند، در این کشور بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه ، 240 مدرسه عالی مهندسی ، 230 مدرسه عالی بازرگانی وغیره در موسسات دانشگاه ها و دولت وجود دارد که بخشی از هزینه آموزش هر دانشجو را می پردازد (حدود 7000 یورو در سال). هزینه ثبت نام در دانشگاه های فرانسه از کمترین هزینه های ثبت نام در جهان محسوب می شود .

تحصیل در فرانسه

دانشگاه های فرانسه در ماه سپتامبر پذیرای متقاضیان تحصیل در این کشور می باشند . دانشجویان باید قبل از تحصیل در بخش فرهنگی سفارت آزمون تی سی اف برای مشخص شدن سطح زبان آنها امتحان بدهند که باید نمره ی 2 را کسب کنند و باید ثابت کند که می تواند هزینه یکسال تحصیل و زندگی در فرانسه را بپردازد و همچنین باید شناسنامه ، مدارک تحصیلی ، ریزنمرات و سایر مدارک خود را ترجمه کند و به تایید سفارت فرانسه برساند . باید توجه داشت که اخذ ویزا برای دوره ی کارشناسی بسیار دشوار می باشد و دانشجو بهتر است برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند .

تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال طول می کشد و این دوره به زبان فرانسوی تدریس می شود ،پس داشتن مدرک زبان فرانسوی در سطح بی 2 الزامی است . ولی همانطور که گفته شد اخذ ویزا برای این مقطع دشوار است و دانشجو می تواند برای مقاطع بالاتر اقدام به پذیرش کند . شما در این مقطع می توانید 10 ساعت کار دانشجویی در هفته داشته باشید که به ازای هر ساعت 7 تا 10 یورو دریافت می کنید.

مقطع کارشناسی ارشد دو ساله است و تدریس در آن به زبان فرانسوی می باشد اما در بخشی از دانشگاه های خصوصی امکان تحصصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد وفرد برای پذیرش باید معدل بالای 15 و مدرک کارشناسی رشته مربوطه را دارا باشد. در سال دوم این مقطع شما باید یکی از دو دوره ی ریسرچ یا پروفشنال را انتخاب کند . دوره ریسرچ برای افرادی است که که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند و دوره پروفشنال که متقاضی بازار کار بعد از فارغ التحصیلی می باشند. زمان شروع تحصیل شهریور ماه است و شما حق 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارید.

دوره دکتری 3 تا 5سال طول می کشد و دانشجو باید پروژه یا تحقیق ارائه کند . تدریس در این مقطع به زبان فرانسوی می باشد که داشتن مدرک زبان فرانسوی را الزامی می کند. فرد باید معدل بالای 14 و مدرک کارشناسی ارشد رشته مربوطه را داشته باشد . زمان شروع دوره شهریور است و دانشجویان حق 30 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارند.

ویزای کشور فرانسه

شما ابتدا باید توجه داشته باشید که با وجود انواع مختلف ویزا تصمیم گیری درستی درباره مدت و هدف از اقامت خود انجام دهید چون در فرانسه امکان تمدید وتغییر ویزا وجود ندارد و فرد باید برای این امور به کشور خود بازگرددو همچنین در هنگام تحویل مدارک از کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل کنید تا با تاخیر روادید مواجه نشوید. انواع مختلف ویزا عبارتند از : 1. روادید دانشجویی بلند مدت که تمام دانشجویانغیر اروپایی در صورتی که اقامتشان بیشتر از 6 ماه باشد باید این ویزا را اخذ کنند 2. ویزای اقامت کوتاه مدت که برای تحصیلاتی که مدت آن کمتر از 6 ماه می باشد ارائه می شود 3. ویزای دانشجویی کنکور برای دانشجویانی است که برای شرکت در یک کنکور یا یک امتحان متقاضی می باشند صادر می شود که مدت آن حداکثر 90 روز است و در صورت قبولی دانشجو بدون بازگشت به کشور ویزای بلند مدت را دریافت می کند.

زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در این کشور حداقل 600 یورو در ماه تخمین زده می شود . اکثریت دانشگاه های فرانسه رایگان بوده و فرد باید به مدت یکسال دوره زبان فرانسوی را پشت سر بگذارد و بعد از آن در یک امتحان مهارت تسلط خود را ثابت کند و همچنین دوره 3 ماهه ای بنا به نظر دانشگاه قبل از ورود به دانشگاه جهت هم تراز کردن سطح معلومات دانشجو با سطح دانشگاه تدارک داده می شود.

این بود خلاصه ای از وضعیت کشور فرانسه برای ادامه تحصیل که فرد باید با سنجیدن تمام جوانب آن تصمیم بگیرد. چون عواملی مانند فرانسوی بودن تدریس ، دشواری اخذ ویزا در مقطع کارشناسی وهمچنین سختی یافتن کار ممکن است در آینده مشکل ساز شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *