هزینه و شرایط تحصیل در ترکیه

شما دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارید,می توانید با مطالعه این مقاله که برای راهنمایی تحصیل در خارج از کشور,برای دانشگاه های ترکیه گرداوری شده است,مطالعه کنید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

ترکیه یک کشوری است که در حال حاظر برگرفته از چند فرهنگ می باشد.این کشور علاوه بر فرهنگ قاره آسیا از فرهنگ اروپا و همچنین افریقا پیروی می کند.تحصیل در ترکیه طرفدارهای خاصی دارد ,دانشگاه های ترکیه در سطح بالایی قرار دارند که نظام آموزشی این کشور معادل بسیاری از دانشگاه های اروپایی است.

تحصیل در کشور ترکیه
یک مزیت خوبی که دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان دارد این می باشد که هزینه تحصیل و شهریه های دوره دانشجویی به نسبت سایر کشور ها اروپایی کمتر می باشد.

اگر بخواهیم از هزینه تحصیل در ترکیه برای شما بگویم,هزینه تحصیل یک دانش آموز در ترکیه معادل ۴۰۰ تا ۵۰ دلار آمریکا است .که این هزینه ها تحصیل ، خوراک ، پوشاک ، محل اقامت ، غذا ، لباس ، سرگرمی ، حمل و نقل ،و تلفن یک دانش آموز در بر می گیرد.اگر هزینه های دیگر مانند ,قسمت های اداری را هم برای شما بگویم تقریبا حدود ۱۰۰تا ۱۵۰ دلار آمریکا است.

هزینه های دیگر یک دانشجو در ترکیه ,هزینه غذا به طور میانگین ۱۱۰۰دلار است که در هر منوی غذای دانشجو حدود ۵Tl هزینه نان ۱Tl هزینه یک لیتر آب میوه و سبزیجات در هر وعده ۱تا۴Tl ماکارانی برنج به ازای هر کیلوگرم ۱ تا ۴Tl برای هزینه حمل و نقل ۳۰۰دلار آمریکا و هزینه کتاب ۱۵۰دلار آمریکا و همچنین هزینه منزل شما بستگی به محل و نوع انتخابی شما دارد.

هزینه تحصیل در ترکیه ,برای دانشجویان هم بستگی به انتخاب شما دارد که هزینه دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت می باشد.اینگونه که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای هر فرد حدود ۳۰۰دلار آمریکا است در حالی که شهریه دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه مبلغی در حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا است.این هزینه برای دوره کارشناسی (لیسانس) می باشد.هزینه تحصیل برای دوره ی کارشناسی ارشد(فوق لیسانس ) و دکترا بالاتر می باشد.

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه دارید ,هزینه ها متفاوت می باشد,زیرا برای دوره ارشد که به زبان ترکی تدریس می شود برای اتباع ترک زبان ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار و برای اتباع خارجی ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا و در مقطع دکترا به زبان ترکی ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار و رای اتباع خارجی ۶۰۰تا ۹۰۰ دلار و به زبان انگلیسی ۵۰۰۰تا ۲۰۰۰۰دلار است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *